„Pakt” czyli Brudny Obraz Polskiej Polityki i Finansów.

Układy, Tajemnice i Wszechobecna Zbrodnia. Poznaj Brutalny i Brudny Obraz Polskiej Polityki i Finansów w Mrocznej produkcji „Pakt”

 

Rzadko kiedy zdarza mi się powrócić myślami do polskich produkcji lub seriali. Tym razem było jednak inaczej za sprawą świetnej obsady, dobrze napisanych postaci, dbałości o szczegóły i trzymającej w napięciu historii spiskowej rodem z dobrych zagranicznych thrillerów. Dzisiejszy wpis poświęcę jednej z polskich serialowych produkcji powstałej w 2015 roku bo „Pakt” to jeden z tych seriali, który z całą pewnością zasługuje na docenienie.

 

 

Kilka Słów o Serialu

„Pakt” to sześcioodcinkowy wspólczesny serial ukazujący widzom polskie afery i intrygi jakie każdego dnia dostrzec możemy w zwykłych wieczornych wiadomościach. Głównym bohaterem serialu jest dziennikarz śledczy Piotr Grodecki pracujący w jednej z warszawskich gazet. Próbując ujawnić dużą aferą w jednej z finansowych spółek „Hydro” odkrywa spisek, który przeradza się w wątek osobisty bo jednym z podejrzanych jest jego brat. Szybko okazuje się jednak, że zwykła afera to zaledwie wierzchołek góry lodowej a kolejni ludzie z nią związani zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach. W rozwiązaniu sprawy i dotarciu do prawdy pomaga mu młoda informatyczka z CBŚ, Weronika Zawadzka.

 

 

Sezon 2

Drugi sezon „Paktu” wprowadza widzów w nową historię bo porusza sprawę seks afery w polskim rządzie i zarazem całą masę intryg, korupcyjnych mechanizmów i wzajemnych powiązań na najwyższych szczeblach władzy. Akcję podzielono tym razem na dwie lokalizacje, którymi jest redakcja gazety w Warszawie i Śląsk gdzie dochodzi do tragedii i śmierci górników w jednej z tamtejszych kopalni. Jak można się już domyślić tragedia nie jest przypadkowa a kolejne odcinki odsłaniają ludzi za nią odpowiedzialnych. Katastrofa ma na celu doprowadzić do reakcji łańcuchowej, która ma spowodować zmianę układu sił politycznych w kraju. Pomimo zupełnie nowej i tym razem mocno politycznej historii ukazanej w drugim sezonie nie odczuwamy dyskomfortu czy zdezorientowania.

Choć z reguły jest tak, że kolejne sezony raczej tracą dynamikę z uwagi na problem ze znalezieniem kolejnej wciągającej historii lub chociażby jej kontynuacją tutaj twórcy wybrnęli z opresji na wysokim poziomie. Nowy wątek wydaje się być wprowadzony bardzo subtelnie za sprawą podobnego tempa, dobrze znanego już lekko mrocznego klimatu i części obsady, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić oglądając poprzedni sezon. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że dynamika i fabuła drugiej części wcale tak mocno nie ustępuję tej pierwszej bo wciąż mamy do czynienia z dobrze ujętym wątkiem spisku.

 

 

Obsada

Prace włożone w dobór obsady w tym przypadku również nie poszły na marne. Twórcy doskonale dobrali aktorów do filmowych postaci a sami aktorzy zarówno w pierwszym jak i drugim sezonie odegrali swoje rolę na naprawdę wysokim poziomie. Główna postać Piotra Grodeckiego, w którą wcielił się Marcin Dorociński prezentuje się wyśmienicie. Ukazano go jako zimnego, niezłomnego w dążeniu do prawdy dziennikarza gotowego poświęcić nawet relacje z własną rodziną. Obok głównego bohatera na ekranie zobaczymy wiele innych znanych nazwisk jak Kinga Preiss, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Zbigniew Zamachowski czy Magdalena Cielecka. Role drugoplanowe również obsadzono wieloma znanymi nazwiskami, które długo by wymieniać. Tak znakomite postacie zebrane razem na planie to z pewnością kolejny dobry powód by poświęcić serialowi dłuższą chwilę uwagi.

 

 

Podsumowanie

Przyglądając się ostatnio polskim serialom na myśl przychodzi mi stwierdzenie, że polskie kino odżywa. Choć scenariusz do „Paktu” powstał na podstawie skandynawskiej wersji serialu “Mammon” to trzeba przyznać, że przeniesienie go na polskie realia wyszło na bardzo dobrym poziomie. Rewelacyjna obsada, trzymająca w napięciu fabuła i dobry scenariusz to z całą pewnością te cechy, które czynią ten serial jedną z ciekawszych pozycji polskiego kina. Czytając w internecie całą masę wątków poświęconych serialowi można natrafić na wiele niepochlebnych opinii jednak po dwukrotnym obejrzeniu obydwu sezonów nie zdołałem znaleźć pokrycia w żadnej z tych negatywnych wypowiedzi. „Pakt” z całą pewnością zaliczyć można do czołówki polskich produkcji i w pełni zasługuję na miejsce obok takich seriali jak „Wataha” czy równie wysoko oceniany „Belfer”

 

Chętnie opowiedziałbym więcej i przybliżył Wam całą masę innych postaci jak i wątków ukazanych w serialu ale obawiam się, że pozbawię Was przyjemności z oglądania 😉 Podejrzewam także, że są wśród Was osoby, które serial już widziały więc jak zawsze zapraszam do dyskusji bo wszelkie opinie jak i słowa krytyka zawsze mile widziane 🙂

pakt serial
Pakt
Ocena: 8/10
8/10

Oceń Ten Wpis!!!

Średnia Głosów 0 / 5. Ilość Głosów: 0

Brak Głosów. Badż Pierwszym Który Oceni Ten Wpis!!!

Avatar

DareQ

Lat 34. Na co dzień związany z reklamą i branżą IT. Od 2016 roku skutecznie działa w branży kryptowalutowej i tematyce zarabiania w sieci. Po godzinach fotograf amator, maniak kina i badacz ludzkiej natury.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments