Kryptowalutowy Poradnik dla Początkujących

cryptoTechnology vector created by studiogstock – www.freepik.com


Jest młoda, ma ogromny potencjał i przy odrobinie szczęścia pozwoli Ci znacznie poprawić kondycję finansową. Na pierwszy rzut oka może brzmi to jak romans z atrakcyjną dziedziczką fortuny ale nie o tym będzie ten wpis i nawet ja bardzo tego żałuję. Całość będzie dotyczyć popularnej obecnie branży kryptowalutowej, która podbiła serca inwestorów i zwykłych internautów. Choć duże pieniądze kuszą wielu, warto mieć świadomość, że nawet tu nie ma magicznych metod na szybki zysk. Bezpieczeństwo, nauka i systematyczne działanie to trzy rzeczy dzięki którym zarobisz i odnajdziesz się w krypto biznesie.


Spis Treści


Jak miarę bezpiecznie zacząć przygodę z kryptowalutami? Ja zarobić pierwsz kryptowaluty zupełnie za darmo? Jak poruszać się w krypto świecie i dzień po dniu budować swój portfel? Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszam na kryptowalutowy poradnik dla początkujących, którzy planują postawić pierwsze kroki w tym biznesie i chcą zarobić trochę dodatkowej gotówki za czas spędzony w internecie.

 

Kryptowaluty

Rozpoczynając ten wpis mógłbym napisać całą masę zagadnień technicznych związanych z powstaniem i działaniem kryptowalut. Obawiam się jednak, że powstała by z tego nowa trylogia Sienkiewicza. Dlatego też  skupmy się na prostym przekazie, a szczegóły techniczne zostawmy Wikipedii bo „technicznie” rzadko idzie w parze z praktyką. Więkoszość użytkowników może skojarzy tylko Bitcoina ale na jednej nazwie  świat się kończy i właśnie od tego trzeba zacząć  naukę.

Aktualnie branża kryptowalutowa liczy kilka tysięcy walut i wciąż rośnie. Każda z nich to nic innego jak firma lub startup promujący jakiś pomysł, platformę czy aplikację. W prawdzie kryje się za tym dużo więcej niż  jakaś platforma czy appka ale zazwyczaj na produkt końcowy trzeba długo poczekać. Inwestując w kryptowaluty często inwestujesz tylko w obietnice, że produkt końcowy ujrzy kiedyś światło dzienne. Poruszając się w tym świecie szybko zrozumiesz też, że Twój własny zdrowy rozsądek i realne spojrzenie na świat da Ci znacznie więcej niż dzisiątki niezrozymiałych pojęć. Najczęściej chodzi o to by przyjrzeć się działaniom prowadzonym w ramach projektu, sprawdzić jak na to reaguje społeczność w internecie i ocenić czy to co obiecane ma realne szansę na istnienie.

Przy tak wielkiej liczbie kryptowalut i całej tej technicznej otoczce nie sposób znać całego rynku, ale żeby ułatwić sobie sprawę warto odwiedzić takie serwisy jak Coinmarketcap lub Coinpaprika by poznać chociaż te ważniejsze. Obydwie wymienione przeze mnie strony to niezła baza wiedzy zarówno tej technicznej jak i inwestycyjnej więc jeśli na poważnie myślisz o działaniu w tej branży to te dwa serwisy na stałe zagoszczą w Twojej przeglądarce. By poruszać się i zarabiać na kryptowalutach nie musisz być technologicznym nerdem ani też posiadać wiedzy związanej z budową czy funkcjonowaniem każdej z nich. Nie da się uniknąć odrobiny nauki ale na początek wystarczy kilka podstawowych pojęć jak zbieranie, przechowywanie i pomnażanie tego co zarobisz darmowymi metodami bo w tej branży jest to możliwe i dość proste.

 

Portfel Kryptowalutowy

cryptowallet
Technology vector created by studiogstock – www.freepik.com


Kiedy zdecydujesz się na konkretne działania musisz posiadać portfel kryptopwalutowy, a najlepiej kilka. Tutaj także wybór jest spory i wszystko zależy od kryptowalut jakie chcesz przechowywać. Portfele podzielono na kilka kategorii ale na starcie chyba nie warto za wiele kombinować i postawić na coś prostego. Zakładająć, że zdecydowałeś się na te najpopularniejsze kryptowaluty i fakt, że piewrsze zebrane środki będą dość małe, możesz wybrać porfel online np Blockchain lub Coinbase. To chyba dwa najpopularniejsze portfele wśród początkujących użytkowników i dobre miejsce jeśli chcesz kupić na początek troche kryptowalut. Obydwie firmy są sprawdzone, godne zaufania i można z nich korzystać z poziomu smartfona. Warto od razu założyć też portfel obsługujący tokeny ERC20 bo wiele projektów buduje swoje waluty w oparciu o platformę kryptowaluty Ethereum(polecam TrustWallet lub MyEtherWallet).

Obsługa portfeli kryptowalutowych nie powinna sprawić Ci problemu bo ogranicza się do stworzenia konta na stronie i zapamiętania danych. Ja proponuję stworzyć plik w notatniku i wszystko zapisywać bo z biegiem czasu zajdzie konieczność założenia sporej ilości portfeli i nie zdołasz zapamiętać wszystkich danych. Ostrzegam także przed wpisywaniem prostych haseł. Kradzieże w tej branży zdarzają się każdego dnia więc lepiej zapomnieć o tworzeniu haseł zbudowanych z imion, nazwisk czy dat urodzenia bo takie bardzo łatwo złamać. Najlepsze hasła to przypadkowe ciągi znaków, duże i małe litery jak i cała reszta kropek, przecinków czy nawiasów bo czym bardziej skomplikowane tym trudniejsze do złamania.

Gdy już zalożysz pierwszy portfel szybko zrozumiesz, że prawie nie różni się od Twojego internetowego konta bankowego. Jedyna zmiana jaka rzuci Ci się w oczy to adresy twojego portfela, które zbudowane są z ciągu znaków, a nie z samych cyfr jak w banku. Przelewy kryptowalut są równie proste jak przelewy bankowe. Podajesz adres odbiorcy, wpisujesz sumę i potwierdzasz transakcję. Przy przelewach trzeba liczyć się z kosztami transakcji, które nie są stałe i w zależności od kryptowaluty czasem mogą być wyższe. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o portfelach kryptowalutowych napisz do Nas a chętnie rozwiniemy tematykę i odpowiemy na Twoje pytania.

By w pełni skorzystać ze wszystkich możliwości portfela online czasem trzeba przejść proces weryfikacji przy pomocy jakiegoś dokumentu. Prędzej czy później to spotka i Ciebie bo nawet chcąc brać udział w jakiejść większej oficjalnej akcji pozwalającej dostać kryptowaluty za darmo zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej tożsamości. Jeśli chcesz uniknąć wysyłania skanów dokumentów czy innych podobnych wymagań możesz znaleźć inne portfele w postaci aplikacji desktopowych czy na smartfona ale czasem unikając weryfikacji możesz stracić szansę na dodatkową gotówkę. Jeśli obawiasz się weryfikacji nie musisz od razu wysyłać skanów dowodu osobistego. Zawsze możesz skorzystać z prawa jazdy bo w przypadku wycieku danych z firmy na ten dokument trudniej wziąć na Ciebie kredyt czy pożyczkę.


Pierwsze Darmowe Kryptowaluty

 

Kraniki Kryptowalutowe

By zebrać pierwsze kryptowaluty za darmo możesz skorzystać z tzw. Faucet’ów czyli kraników kryptowalutowych. W internecie znajdziesz mnóstwo kraników, stworzonych pod konkretne kryptowaluty więc wybór tak na prawdę należy do Ciebie. Kraniki to nic innego jak strony internetowe obsypane reklamami, które wypłacają kryptowaluty na określone działanie. By zebrać coś z kranika wystarczy zarejestrować się na stronie, podać adres swojego portfela i trochę poklikać. Obecne kraniki mają już sporo możliwości na zbieranie kryptowalut. Potrzeba jedynie trochę chęci i znajomości angielskiego by poznać wszystkie ich możliwości. Nie warto się nastawiać na duże zarobki ale dobrze jest skorzystać z takich opcji skoro są za darmo.

Obecnie istnieje sporo kraników, które posiadają opcję Autoclaim i na tych proponuję się skupić by trochę zautomatyzować proces zbierania. AutoClaim to prosty system, który praktycznie robi wszystko za Ciebie więc nie stajesz się więźniem komputera i możesz skupić się innych kranikach by zwiększyć zyski.  W internecie znajdziesz sporo rankingów najlepszych kraników ale możesz też odwiedzić Nasz dział Crypto-Box i sprawdzić kraniki kryptowalutowe polecane przez Nasz zespół. Znajdziesz tam również polecane przez Nas portfele, giełdy i kopalnie POS, o których przeczytasz kilka słów w dalszej części tego wpisu.

 

Airdropy

Kolejnym sposobem na zebranie darmowych kryptowalut są tzw. Airdropy. Airdrop to część kampanii reklamowej mającej na celu promocję jakiejś kryptowaluty, a najczęściej takiej, która dopiero wchodzi na rynek. Odbieranie kryptowalut z Airdropów wiąże się z wykonaniem kilku prostych czynności w internecie. Zazwyczaj chodzi po prostu o polubienie stron w mediach społecznościowych, rejestracji na jakiejść stronie i podaniu swojego adresu portfela. Ostatnio dość popularne stały się też Airdropy na komunikatorze Telegram dlatego warto go założyć. Telegram to dość przydatne narzedzie w świecie kryptowalut i bardzo dobre źródło informacji z uwagi na czaty czy kanały informacyjne powiązane ściśle z tą tematyką.

Z zarabianiem na Airdropach bywa różnie, ale nie warto wierzyć w podawane tam kwoty. Czasem zdarzają się Airdropy dobrych i znanych już kryptowalut pozwalające zebrać konkretne sumy (100-500zl a czasem i więcej) ale jest to sporadyczne. W większości przypadków masz do czynienia ze świerzutkimi projektami i kwotami rzędu 2-10 dolarów. W praktyce wygląda jest tak, że to czego nie ma na giełdzie nie ma też żadnej wartości więc sami twórcy projektu podają taką wartość Airdropu jaka im się podoba.

Wybierając kryptowaluty musisz też wiedzieć, że spora część nowych projektów tworzona jest tylko po to by jej twórcy wyssali z rynku trochę pieniędzy dla siebie. Kiedy tak się stanie to nowa kryptowaluta najczęściej upada. Tego typu zagrania w tej branży są bardzo popularne dlatego musisz uważać w razie chęci inwestycji. Nie każdy z nich jest oszustwem ale lepiej zainwestować w to co znane i stabilne niż ryzykować, że kupisz coś co za 3 miesiące zniknie wraz z Twoimi pieniędzmi. Dokładne zbadanie Airdropu i stojącego za nim projektu to podstawa, która często uchroni Cię przed chybioną inwestycją i stratą pieniędzy.

 

Zarabianie na Własnej Aktywności w Internecie.

Ta metoda zawsze odpwiadała mi najbardziej bo to prawie tak jakby ktoś Ci płacił za codzienne czynności i nawyki. Publikowanie zdjęć, tworzenie krótkich wpisów, komentarze, czy nawet czytanie tego co stworzył ktoś inny możesz zamienić w dodatkowy przychód. Z początku trudno uwierzyć, że można zarabiać na tak prostych rzeczach ale internet pełny jest tego typu platform. Warto wykorzystać tylko kilka z nich: Hive, Steemit, Publish0x i LBRY.tv. Korzystałem z każdej i do tej pory często tam zaglądam. Jeśli włożysz trochę chęci i pracy w tematykę to efekty są na prawdę dobre.

Wymienione platformy to po prostu społecznośc, która wzajemnie się wspiera i ocenia swoją twórczość. Jesli zapragniesz tam tworzyć to lepiej nie podpadać zebranej tam społeczności, a już tym bardziej nie kopiować czyjejś twórczości. Platforma od razu to wyłapie, a użytkownik zostanie odpowiednio ukarany. Wymienione serwisy posiadają już polską społeczność więc nie trzeba się też wysilać na tworzenie tekstów w innych językach. Po dłuższych obserwacjach wydaje mi się, że inne społeczności wynagradzają chyba lepiej niż ta polska. Wynika to chyba ze słabej reklamy takich stron i niewiedzy polskich internautów, że takie sposoby zarabiania w ogóle istnieją.

 

Kopalnie w Chmurze i Platformy Inwestycyjne

To chyba jedno z największych oszustw tej branży. Jeśli czytałeś choć trochę o kryptowalutach to wiesz, że nic nie bierze się z powietrza. Niestety wiele osób wciąż daje się złapać na te puste slogany gwarantujące wielki zysk w kilka godzin. Kopalnie w chmurze rodzą się co kilkanaście dni, zyją kolejne kilkanaście a potem znikają z Twoimi pieniędzmi.

Jak to możliwe? To po prostu strona internetowa z portfelem i kilkoma licznikami by pokazać Ci, że faktycznie coś się kopie. Strona ma za zadanie wmówić Ci, że potrzebujesz zainwestować pieniądze by osiągnąć lepsze wyniki. Poniżej najczęściej znajdują się nawet dowody wypłat by pokazać, że strona jest w pełni wypłacalna. Kilkadziesiąt pierwszych osób faktycznie coś z tego wypłaci ale reszta może już tylko stracić. Gdy określona ilość osób zainwestuje, strona nagle znika, a wraz nią Twoje pieniądze.

Podobnie wygląda sprawa z wieloma platformami inwestycyjnymi gwarantującymi bardzo wysoki procent w krótkim czasie(tzw. HYIP). Możnaby to nazwać zwykłą piramidą, która znika równie szybko jak powstała. W internecie znajdziesz kilka prawdziwych kopalni w chmurze  i platform inwestycyjnych ale nie używam żadnej więc nie mogę ich polecić.

 

Kopalnie POS(Proof of Stake)

Kryptowaluty można kopać na kilka sposobów ale ostatnimi czasy bardzo popularne staje się kopanie metodą POS.  Kopanie POS można porównać do prostej lokaty bankowej, na której zarabiasz kilka procent rocznie za trzymanie swoich pieniędzy. Podobnie jest i tutaj. Wszystko sprowadza się do kupna jakiejś kryptowaluty Proof of Stake i zainstalowania na komputerze odpowiedniego portfela. Kryptowaluty POS możesz także zdobyć za darmo z kraników kryptowalutowych.

Kopanie kryptowalut metodą POS ma jednak swoje minusy. Koszt inwestycji jest spory, a komputer jak i portfel musżą być odpalone praktycznie cały czas. Na szczęście i na to jest metoda. Wystarczy skorzystać z dostępnych kopalni POS online. Po założeniu konta w jednej z nich, wystarczy przelać kryptowalutę na odpowiedni adres i czekać na zyski. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza Twoje koszty inwestycji w kryptowaluty. Możesz kupić lub zebrać znacznie mniej a i tak zarobisz przyzwoity procent. Dzieje się tak dlatego, że Twoje coiny trafiją to ogromnej puli wydobywczej złożonej z walut wielu użytkowników. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa zyski i pozwala oszczędzić Twój komputer.

 

Aplikacje, Przeglądarki i Wyszukiwarki Internetowe.

Zarabiające przeglądarki to kolejna z bardzo wygodnych i prosta metoda na darmowe kryptowaluty. Jeśli znasz Chrome lub Firefox’a to bez problemu odnajdziesz się w jej zarabiających odpowiednikach jak Netbox czy Brave. Zasada działania przeglądarki się nie zmienia, a Ty po prostu zarabiasz na codziennym korzystaniu z internetu. Jeśli chcesz wiedzieć jak zarabiać na przeglądarce Netbox odwiedź Nasz dział o kryptowalutach.

By odrobinę przyspieszyć zarabianie możesz też zamienić Google na wyszukiwarkę Presearch, o której również znajdziesz kilka słów na Naszym blogu. Początkowe zarobki może nie są imponujące ale po dłuższym czasie zaczniesz  uzyskiwać całkiem dobre wyniki. Sporym plusem jest też to, że nie musisz tego  nadzorować ani też klikać na stronach jak w przypadku kraników kryptowalutowych. Przeglądarki mają wbudowane portfele kryptowalutowe więc jedyne co musisz zrobić to przejść prosty proces rejestracji.

Każda z opisanych metod pozwala dodatkowo zarobić 10-25% na programie partnerskim więc warto rozesłać trochę linków i powalczyć o użytkowników. W internecie znajdziesz wiele innych, czasem dziwnych aplikacji, które na dzień dzisiejszy trudno już zliczyć. Można zarabiać na chodzeniu, jeżdzie rowerem, słuchaniu muzyki czy nawet byciu kibicem drużyny piłkarskiej. O takich metodach postaram się napisać już niebawem.

 

Kilka Słów na Koniec

Jeśli dotrwałeś do końca wiesz już, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Oczywiście z czasem zapragniesz więcej i pomyślisz o zarabianiu na giełdzie  jednak nie warto się z tym śpieszyć. Giełda wymaga dużo więcej wiedzy niż  Nasz kryptowalutowy poradnik dla początkujących dlatego warto najpierw sięgnąć po kilka ksiązek. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis choć trochę pomoże Ci zacząć działać. Jeśli masz jakieś pytania związane z tematyką kryptowalut, napisz do Nas. Na pewno postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc w rozwiązaniu problemu.

 

Oceń Ten Wpis!!!

Średnia Głosów 5 / 5. Ilość Głosów: 2

Brak Głosów. Badż Pierwszym Który Oceni Ten Wpis!!!

Avatar

DareQ

Lat 34. Na co dzień związany z reklamą i branżą IT. Od 2016 roku skutecznie działa w branży kryptowalutowej i tematyce zarabiania w sieci. Po godzinach fotograf amator, maniak kina i badacz ludzkiej natury.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments